(Ivan Gundulić - Dubravka)

"O lijepa, o draga, o slatka slobodo,     uresu jedini od ove Dubrave,
dar u kom sva blaga višnji nam Bog je d'o,     sva srebra, sva zlata, svi ljudski životi
uzroče istini od naše sve slave,     ne mogu bit plata tvoj čistoj ljepoti."

Učenice naše škole sudjelovale su u izradi prvog online časopisa od djece za djecu pod nazivom "Očima djeteta". Njihov članak možete pročitati u nastavku, a naslov je Diskriminacija.(www.očimadjeteta.ba) Diskriminacija se u većini slučajeva zanemaruje i ljudi ne žele pričati o njoj. Žrtve diskriminacije u školi su uglavnom djeca, zlostavljana od strane svojih vršnjaka ili pak odraslih. Glavni problem je taj što se gledaju vrijednosti koje bi trebale biti na zadnjem mjestu. Osobe se procjenjuju po vanjskom izgledu, socijalnom statusu, popularnosti u društvu itd., dok se one prave vrijednosti zanemaruju, a najbitnija od njih je zapravo čovjekova unutrašnjost, odnosno ona dobrota koju on nosi u sebi.Odradile smo malo istraživanje na ovu temu.

Odrasli ispitanici smatraju kako smo mi generacija digitalne tehnologije.Onaj koji nema računalo ili mobitel, ne pripada onima koji to imaju ili kako oni to kažu, onim bogatijim. Žalosno je što se danas bogatstvo procjenjuje kao razina socijalnog statusa. Ljudi su zaboravili da je pravo bogatstvo dobrota u nama te ljubav koju pružamo drugima, kao i sve one dobre vještine kojima upravljamo. Svatko od nas je poseban i ima pravo reći što misli te mi ne smijemo jedni drugima to pravo oduzimati.Roditelji su nam svima često pričali priče iz svog djetinjstva o tome kako je nekada bilo, kada su oni bili naših godina. Možemo zaključiti da se tada nasilje nije pojavljivalo u današnjim oblicima. Svi su se mnogo više družili i nikada ne bi gledali na već navedene nebitne vrijednosti. Kada bi vidjeli neko zlostavljanje, bez obzira je li riječ o prijatelju iz njihovog razreda ili nekom drugom, odmah bi to prijavili te zajedno riješili taj problem. Mi danas nismo takvi, no upamtite da ako ne prijavite nasilje ili bilo koju drugu vrstu diskriminacije i vi zapravo postajete sudionik u tomu. Ljudi nisu pisali knjigu svoga života, nisu birali gdje će se roditi i u kakvim će uvjetima živjeti. Zato se družite, svako nasilje prijavite, ne budite ovisni o malim ekranima, nego gradite prava prijateljstva izvan virtualnog svijeta. I ne sudite knjigu po koricama, jer ima onih prašnjavih i raspalih, nego je otvorite i tek ćete se tad iznenaditi. Tako je i s ljudima, tek kada zavirite duboko u nečije srce, vidjet ćete pravi izgled te osobe koji nikakva vanjština ne može zamijeniti.

Autorice: Barbara Vujević, Lucija Pušić, Korina Tomičić, Gabriela Šantić
Osnovna škola Ivana Gundulića Mostar